2010

·         výroční členská schůze se konala dne 31. ledna 2010 v Lanštorfské restauraci. byla probrána činnost ZO za uplynulý rok, plán na rok letošní. Oznámen termín konání okresní konference a dále rozebírány přípravy na stolní ocenění králíků v Ladné, plánované na příští neděli - 7.2.

·         7. února jsme se sešli v Ladné v Lanštorfské restauraci v herním salonku ke stolnímu ocenění králíků. Letos byl počet zvířat téměř dvojnásobný předešlému ročníku. Tedy 49ks k posouzení a 2 ks k diskusi (51ks). Byli to plemena - Čv, Vss, Vm, Vmš, Vš, Vč, Nč, Nb, Čm, Ččp, Čč. Ty dodalo 15 chovatelů. Nejlepšími králíky byly samice Nč přítele Luckého a Ččp přítele Hellingera, obě shodně 95,5b. Nejlepší samci byli Nč přítele Pyskatého, Ččp přítele Hellingera a dva samci Vš př. Šimka. Akce se zúčastnil také MCH Vladimir Bičan z Dolních Dunajovic s pěti kusy Čm. Za účast obdržel památeční diplom od ZO a dárkový balík granulí od přítele Jana Tomšeje. Zajímavostí byla účast na okrese nechovaných Du. Ti přicestovali z Pohořelicka a byl mezi nimi i samec z Francie. Guláš letos obstaral přítel Hellinger. Beseda končila až po 15hodině.

·         v neděli 7. února se členy naší základní organizace stali přátele Ervín Jäckl a Jaroslav Bartoš - oba z Poštorné. Přítel Jäckl je zakládajícím členem ZO Aš, odkud se do Poštorné přistěhoval asi před třemi léty. Je držitelem svazových vyznamenání III.,II. a I. stupně za zásluhy o chovatelství. Věnuje se chovu holubů rakovnických kotrláků modrých sedlatých, na které získal na klubové speciálce S-chov na roky 2010-2011. Jaroslav Bartoš je dlouholetým propagátorem chovu králíků českých albínů na jižní Moravě. Rád se s nim zúčastňuje početných akcí a trhů, a není neobvyklé když na tyto králíky získá čestnou cenu. Známější je však více jako holubář. Chová polské rysy a giganty.

·         členové ZO se aktivně zúčastňují výstav v okolí - Velkých Bílovicích (okresní), Čejkovicích,...

·         4-5.9. se uskutečnila jubilejní 40. CVMK v Uherčicích nedaleko Hustopeč. Z naší ZO vystavovali přátelé Gajdoš (Čm 376,0b) a Pyskatý (Nč). Přítel Hellinger adeptoval u pana Ekrta. 

·         na Podpálavské výstavě v Mikulově vystavovali přátelé Pyskatý (2x kolekce  -376 a 379.5b a 1x kolekce Čč -282b) a Jäckl (rakovnický kotrlák modrý sedlatý). Přítel Hellinger se účastnil posuzování jako adept u pánů Martince a Uhra.

·         17.10. proběhla členská schůze ZO v prostorách salonku Lanštorfské restaurace.

·         28-31.10. se uskutečnila 1. JMK výstava v Hodoníně. Bylo předvedeno na 750ks králíků, 870ks holubů a 270 voliér drůbeže. Z toho přes 50ks králíků měli na svědomí členové ZO Ladná - Bartoš, Gajdoš, Hellinger, Lucký a Pyskatý. Za zmínku stojí nejlepší kolekce českých červených Ondry Pyskatého (Čč, 378b), ale parádní byly v podstatě všichni. Jak červení novasi Franty Luckého a Ondry Pyskatého, albíni Jardy Bartoše tak činčilky Jindry Gajdoše či Ččp Adam Hellingera. Holuby z naší ZO vystavili Bartoš, Jäckl a Lucký. Drůbež v naší ZO nikdo zatím nechová (předseda teď něco říkal, že prý na jaro doveze kuřata, tak uvidíme na rok v Ladné na výstavě co z toho bude :-)), tak jsme v této odbornosti našemu okresu nemohli být nápomocni v meziokresní soutěži. Výstava byla výborně zařízená, katalog s oceněním, občerstvení formou zabijačkových specialit, prostě opravdový chovatelský svátek.

·         12-14.11. se konala Celostátní výstava v Lysé nad Labem. Jako jeden ze čtyř chovatelů z okresu Břeclav na této výstavě vystavil také náš člen přítel Ervín Jäckl rakovnické kotrláky modré sedlaté.

·         v časopise Chovatel č. 12 / 2010 bylo psáno o Podpálavské výstavě v Mikulově. U expozice králíků byla také zmínka o našem členovi Ondrovi Pyskatém, jako jednom z nejúspěšnějších a to díky jeho novozélandským a českým červeným králíkům. Dále zde bylo uvedeno zhodnocení 1. JMK v Hodoníně z pera přítele Hellingera a nelze nezmínit zde uvedenou vzpomínku od pana A. Veselého na přítele, posuzovatele holubů Josefa Svozila, který krátce před svým odchodem naposled posuzoval u nás na výstavě. Jeho poznámky a nápady, kterými nás zahrnul při posuzování holubů obzvláště u černých šupinatých pštrosů(kde sehnat krev) a sedlatých rakovnických kotrláků(udělat přes modré další sedlatý barevný ráz) byly úžasné a bohužel se je již nepovedlo zrealizovat s jeho pomocí. Čest jeho památce!

·         poslední měsíc roku 2010 byl ve znamení speciálních výstav, kterých se účastnili naši členové přátele Adam Hellinger, Ervín Jäckl a Jindra Gajdoš. Přítel Hellinger uspěl na speciálce králíkůčeských černopesíkatých, když vystavil 3. nejlepší samici (95,5b+ČC). Přítel Jäckl obdrželčestnou cenu na speciálce rakovnických kotrláků v Lužné u Rakovníka na své modré sedlaté. A nejlepší na závěr - předseda ZO, přítel Jindra Gajdoš vystavil na speciálce králíků činčil malých a dailenárů šampionku (nejlepší samici) a nejlepší 3 člennou kolekci. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší ZO.

·         v sobotu 19.prosince vyrazil přítel Hellinger společně s přáteli Martinem Šlancarem a Jaroslavem Bayerem k našim jižním sousedům do Rakouska na největší výstavu a to na 19. RÖK Bundesschau, která se konala v chovatelsky známém prostředí výstaviště ve Welsu. Vystaveno bylo 3879ks králíků, 1676ks drůbeže a 2316ks holubů. K tomu byly předvedeny v početných výstavách exotické ptactvo, kde rozsah vystavených andulek odpovídal např. CVM andulek v Újezdě u Brna či jiným u nás známým andulkářským akcím a v podobném množství byly předvedeny i další ptačí druhy, soutěže kanárů,... v tomto a pestrém doprovodném programu, nápaditým propagačním prostorům,...  přítel Hellinger spatřoval největší rozdíl oproti našim vrcholným výstavám. Na výstavě byla početnější účast českých chovatelů, potkali jsme se s přáteli Jahodou, Kročilem, Jelínkem, Prombergerem, Šimkem, paní Poláškovou, atd... k početné české (potažmo moravské) účasti přispěl fakt, že to mají naši chovatelé stejně daleko do Welsu jako do Lysé a do Nitry ještě blíž. Jediný negativní okamžik byl spojen s výdejem zvířat, kdy rakouští pořadatelé vymysleli jakýsi paskvil českého a německého stylu. Nejprve králíky vydával jen hlavní garant (jeden na výstavu) a najít ho v reji pestrých kabátců německých chovatelů bylo nad lidské síly. Okolo 11 hod si toto asi uvědomili i pořadatelé a tak zakázali jakýkoliv pohyb se zvířaty na 30min a jaly se připravit východy ke kontrolám u východu jak známe z německých výstav, což je dle mého nejlepší model, ale jen pokud je tak udělán od počátku a nevznikají tak fronty a tlačenice. K mání bylo mnoho pěkných zvířat za přijatelné ceny do 50€, vyjímečně více (povětšinou u velkých plemen). Také prodej zvířat byl bezproblémů, když jsem frontu na králíka odstál během 10-15min i při jedné pokladně. Také se mi líbí, že je prodej na jméno a tudíž by mělo být možné, aby prodávající zjistil kupujícího a taktéž u výdeje na konci výstavy by se nemohlo pronést zvíře nikým jiným než tím, kdo zadal jméno při prodeji a je tak uvedeno na prodejce.


Anketa

Chtěli byste se stát členy některé ZO ČSCH?

Ano (178)
8%

Ne (652)
31%

Nevím (1 290)
61%

Celkový počet hlasů: 2120