Náš volný čas = králíci a holubi (nejen)

2013

 • v únoru proběhla VČS a 5. ročník stolního ocenění. K obědu byl, v nových prostorách hospody "U Ladě" (ta je hned vedle dříve užívané, paní domácí otevřela dříve a bylo zatopeno :)), podáván srnčí guláš. Účast se ustálila na 40-45kusech králíků (letos 46), které opět posoudil Petr Fasora z Hovoran. Nejvíce bylo králíků Ččp (náš Adam Hellinger a nový člen klubu Ččp Jan Matoušek z Hluku u Uh. Hradiště), dále bylo dosti Nč (i mimo naši ZO). Z dalších plemen: Nb, Vš, Vm, MRex, Zm, Zhav, Zč, ... Nejvyšší bodové ocenění bylo 1x 96,0b na 1,0 Ččp našeho jednatele A. Hellingera, dále několikrát 95,5b (také i Ččp).
  Výsledek? Spokojenost naše i zúčastněných a od tohoto počinu přesunutí naší činnosti v Ladné do tohoto podniku. Těšíme se na viděnou na šestém ročníku 9.2. od 10hod.
 • v březnu proběhla OO Konference. Byl řádný termín voleb do OV. Naši členové Adam Hellinger a Bc. Michal Chorvát v tomto působili zkrácené volební období na postech jednatele a pokladníka. Stáli tak u počátku využívání břeclavské Tržnice pro účely chovatelů nejen z OO Břeclav, uspořádání okresní výstavy a započetí trhů. V nově zvoleném OV má i nadále naše ZO zastoupení. Novým pokladníkem se stal přítel Ondřej Pyskatý.
 • v srpnu proběhla místní výstava ZO Velké Bílovice, zúčastnili se: Adam Hellinger (Nvs č, Ččp -282,0b+ČC, Zma, Zhav, Zm), F. Lucký (Nč - 96,0 + 95,5b), výstava proběhla úspěšně za pěkného počasí.
 • v září proběhly na okrese hned obě okresní výstavy. V termínu Pálavského vinobraní na počátku měsíce tradiční Mikulovská mláďata
 • při svatováclavských slavnostech v Břeclavi výstava okresní všeobecná. Na druhé uvedené bylo až 650ks zvířat. Účastnili se za naši ZO: Bartoš (ČA - 94b+ČC, gigant - 95b+ČC), Pyskatý (Nč - 282,5b+ČC, Sž - 2x 377,5+ČC), Gajdoš (Čm - 94,5b+ČC), Hellinger (Ččp - 283,5b+ČC, Zma, Zhav).
 • Člen naší ZO, přítel Hellinger s partnerkou, navštívili v tomto měsíci velmi pěknou, početně velmi dobře obsazenou výstavu v Hati na Ostravsku. Velikostí byla výstava odpovídající zhruba Brněnským oblastním výstavám v Ořechově, pro nás neobvyklá byla zastoupením jiných plemen králíků (početní holandští více barevných rázů, zakrslí berani strakáči, polish) než je tomu v našem okolí a navíc fakt, že nebyli výrazně počtem dominující expozicí výstavy. Holubů bylo výrazně více než je tomu v našem regionu a u drůbež zaujala výraznou převahou vodní nad hrabavou drůbeží.
 • v průběhu tohoto roku rozšířila naše ZO své řady o dva chovatele. Jsou jimi Jan Novotný z Ladné, který byl již naším členem i jednatelem, do března 2008 a navrací se tak k organizovanému chovatelství i dříve chovaným plemenům (vídeňský šedý, malý beran divoce zbarvený a divoce zbarvený strakáč) a Josef Zámečník (francouzský beran černý).
 • konec listopadu byl ve znamení III. Jihomoravské krajské výstavy (JMKV), která se tentokrát uskutečnila v areálu Tržnice Břeclav (hala bývalého cukrovaru, centrum města). K vidění bylo téměř 2100ks králíků, holubů a drůbeže. Výstavu navštívilo zhruba dva ticíce i těch nejmenších návštěvníků. Naše organizace opět patřila k nejaktivnějším z okresu jak po stránce výstavní tak pomoci k hladkému průběhu akce. Naši ZO reprezentovali: Jindřich Gajdoš (předseda) s činčilami malými (377,0 + ČC), kde uspěl ve velké konkurenci předních chovatelů z klubu (jehož je také člen) i přátel z Královéhradeckého kraje. Dále Adam Hellinger se  zakrslými modrými a marburskými i českými černopesíkatými. U posledně jmenovaných se nepovedlo ve velké konkurenci přátel z klubu Ččp navázat na úspěch ze září. Ondřej Pyskatý předvedl své stříbřité žluté (2x 376,0 + ČC) a novozélandské červené (378,0 + ČC), u kterých opět potvrdil své přední postavení v rámci nejen jižní Moravy. Jenda Novotný vystavil vídeňské šedé. Jaroslav Bartoš byl jediným členem, který vystavil i jiné než pouze králíky a to holuby. Předvedl tedy své letošní králíky české albíny a holuby plemene gigant. U těchto holubů, kteří byli druhým nejpočetněji zastoupeným plemenem výstavy byl jedním z nejaktivnějších vystavovatelů, když dodal holuby v šesti ze sedmi barevných rázů a velkou část z těchto bylo možno vidět právě jen díky účasti jeho holubů. Tuto četnost navíc podpořila i kvalita (bílý 94,0b, modří pruhoví 2x 95,0b, žlutí a červení po 93,0b). 
 • Souběžně s výstavou v Bv se konala regionální výstava RÖK ve Wilfersdorfu (Rakousko). Leták na tuto výstavu byl k vidění na vstupu do haly v Břeclavi (v Rakousku recipročně na Bv). Výstavu ze ZO navštívil př. Hellinger s přítelkyní, neb je smutné, když po ČR jezdíme na přátelské výstavy stovky km a na blízké výstavy v sousedním státu se nepodíváme a nevíme co mají. Výstava proběhla v prostorách jako naše KD. Slabé osvětlení sálu, ale VD světlo na podiu, které bylo vyhrazeno holubům, a tedy téměř výlučně speciální výstavě holubů velkých voláčů. Z králíků byli k vidění ZBhav, Hav, Al, ČSč (v Rakousku uznávají našeho českého strakáče, hned dva odtud putovali do ČR), Vb (dle mého slušní a mně líbiví králíci), Vmš (velice pěkný samec), Vč, Nč, FBdiv, BOč. Z drůbeže byl pěkný kohout barneveldky černé dvojlemové, krůty snad žluté? Expozice zvířat PET (převážně morčata) a již zmíněná speciálka voláčů. Vstupné i katalog byli za dobrovolný příspěvek.
 • poslední měsíc roku 2013 znamenal jako každoročně klubové speciálky. Adam Hellinger (Ččp - 6ks klasifikace VD) se stejně jako Ondra Pyskatý (Nč - kolekce 377,0b) vypravil do Úval u Prahy a Jindra Gajdoš (Čm) v rámci okresu Břeclav do Velkých Pavlovic v termínu 6-7. prosince. Účast našich chovatelů v letošním roce nebyla tak úspěšná na poháry a čestné ceny jako v předešlých letech, avšak rozhodně neudělali ostudu sobě ani ZO, naopak nás hrdě a dobře reprezentovali.
 • o týden později se konala Německá celostátní výstava (i mezi českými chovateli se zažil německý název Bundesschau), která se konala v dalekém Karlsruhe. Z naší ZO ji navštívil jednatel, přítel Hellinger. K vidění bylo na 26,000ks králíků. Jen černopesíkatých bylo téměř ke dvěma stům. Obrovská akce, kde byla zvířata jak špičkové tak průměrné kvality. Několik jedinců bylo pořízeno a dovezeno k posílení a oživení chovu. Na výstavě bylo velké zastoupení českých chovatelů mezi návštěvníky. Již po cestě jsme se potkali na benzince s enklávou z Komárova (Caithamlovi) a Blatné (Míra Vaněček a přítel Jambura), na výstavě pak byli vidět posuzovatelé Jirka Jahoda, Dr. Martinec, Petr Fasora, Jara Přibyl, Pepik Vanžura, Koczaiové, z našeho auta Mirek Kozub... z předních chovatelů Jiří Svítil (ČSčž), Mirek Kročil (dříve Rh, dnes především T) a opět z našeho auta Jan Meluch (Nč).
 • Souběžně s touto akcí se konala i národní výstava samců v Rakousku, ta probíhala v městečku Ried im Innkreis v podhůří Alp. Výstavu v neděli navštívil opět přítel Hellinger, tentokrát se snoubenkou. Výstava byla pro chovatele pestřejší. Neboť ač je králičí říše plemen pestrá, vypadají "pořád stejně". V Rakousku se konají CV podobné našim v ČR. Tedy králíci, holubi, drůbež a navíc, stejně jako v ČSCH i RÖK má pod sebou exotické ptactvo, ale dodržuje to, že CV exotů se konají společně, ne separé jako u nás. Tím je výstava o dost bohatší a pestřejší (na papoušky či zpěvnou droboť bych nejel, takto jsem zabavil nadšenou partnerku u kanárků, neofém, atd. a nakonec byl za výlet na výstavu i pochválen :)). Abych tedy byl kompletní, tak výstava obsahovala i výstavu morčat. Z králíků se mi líbily pěkné angory bčo, zakrslí rexi (rexi obecně - oranžoví, havany). Mezi zakrslými jsem si potvrdil v Rakousku kvalitní havany, modré a marburské. Ale od stejných chovatelů jako již v původu máme, takže až někdy později. U hermelínů byli špičkoví modroocí. Pěkní byli třísloví ve všech 4 barevných rázech. Vždyť se z Rakouska k nám T veveří taky dovezli... Typoví byli malí berani bčo i div. Pokud je někdo překvapen, že jsem začal v jiném pořadí než je tomu u nás, vězte, že v Rakousku je pořadí králíků dáno dle našeho jakoby od konce. Tedy obry jsme našly až "na konci". U drůbeže mne mrzela absence z. SA porcelánových, které vím, že se zde chovají. A u hus předvedení "Böhmische ganse". U holubů byli vystavi holubi "pštrosi a moravští pštrosi". Ani jedni mi příliš nepřípomínali naše moravské pštrosy. U holubů mne hlavně fascinovalo, že ač jsem byl přítomen v neděli krátce před ukončením, tak i bez roštů nebyli ani rousní holubi poničení a ušpinění od exkrementu. To díky nepříliš prašné drťi umístěné na savém papíru.
  Nejeden z českých chovatelů, kteří byli k vidění v Karlsruhe měů vplánu přímou cestu odtud do Riedu. Náš člen toto rozložil do "dvou" dní, ale k vyjádření náročnosti víkendu - sraz "Moravsko-Slovenského" osazenstva auta s řidičem pro Čechy- Německo v Praze v pátek v 23hod. Příjezd domů do Břeclavi v neděli v 1:00, odjezd do Rakouska 9:00, návrat opět k půlnoci.

Vyhledávání

Kontakt

Adam HELLINGER

Anketa

Chtěli byste se stát členy některé ZO ČSCH?

Ano (50)
81%

Ne (8)
13%

Nevím (4)
6%

Celkový počet hlasů: 62